3iQ Bitcoin Fund to Trade on Gibraltar Stock Exchange

3iQ Corp, kanadyjski zarządzający funduszami inwestycyjnymi, wprowadził ostatnio swój fundusz Bitcoin Fund na gibraltarską giełdę papierów wartościowych. Fundusz kryptograficzny rozpoczął działalność w kwietniu tego roku i śledzi cenę Bitcoinu, największej na świecie waluty cyfrowej.

Posunięcie mające na celu poszerzenie bazy inwestorów

3iQ wprowadził na giełdę swój fundusz Bitcoin Fund na Gibraltarze w celu rozszerzenia bazy inwestorów poza swój kraj ojczysty – Kanadę. Dedykowany fundusz kryptograficzny notowany jest na TSX od kwietnia. Wykorzystuje on cenę Bitcoin na zasilaniu indeksów opracowanym wspólnie przez CryptoCompare, dostawcę danych rynkowych i spółkę zależną VanEck Europe.

Firma zarządza już dwoma prywatnymi funduszami inwestycyjnymi – 3iQ Bitcoin Trust i 3iQ Global Cryptoasset Fund. Fundusz rozpoczął działalność jako prywatny fundusz inwestycyjny, który jest dostępny tylko dla inwestorów instytucjonalnych i kredytowych z siedzibą w Kanadzie.

Pionierzy w regulowanym obrocie funduszem Bitcoin

Zgłoszenie czyni 3iQ jedną z pierwszych firm, które będą mogły oferować swoje regulowane i giełdowe fundusze Bitcoin na regulowanej europejskiej giełdzie. Spółka chce zwiększyć atrakcyjność swojego funduszu dla europejskich inwestorów detalicznych. Jeśli zostanie to uznane za skuteczne, zapewni również inwestorom, którzy nabyli akcje 3iQ w ramach oferty prywatnej, możliwość ich sprzedaży na otwartym rynku.

Produkt giełdowy da inwestorom szansę na ekspozycję na Bitcoin bez konieczności zakupu prawdziwych Bitcoinów. To pomaga im uzyskać wartość Bitcoin bez bezpośredniego angażowania się w technologię. Fundusz jest niewykupialny i ma na celu zapewnienie aprecjacji kapitału dla użytkowników z długoterminową strategią holdingową.

Fred Pye, prezes i dyrektor generalny 3iQ powiedział, że fundusze emerytalne, państwowe fundusze majątkowe i inne renomowane instytucje finansowe, które w przeciwnym razie nie mogłyby uzyskać dostępu do rynku Bitcoinów, mogą teraz zacząć inwestować w aktywa z publicznie notowanego funduszu.

„Notowanie na gibraltarskiej giełdzie rozszerza zasięg działania funduszu Bitcoin w ramach rozwijającego się europejskiego rynku aktywów cyfrowych i jest kontynuacją dynamiki, która określiła ekscytujące postępy 3iQ w pierwszej połowie 2020 r.“ – dodał. Fundusz jest już dostępny dla inwestorów kanadyjskich po uzyskaniu zgody Ontario Securities Commission.